U kunt het digimagazine hier lezen.
- Profiteer van de setprijs
- Bespaar € 31
- NIEUWE EDITIE: Luchtbehandeling, Ventilatie en Koeling
- Uitgebreide kennis
- Praktische oplossingen

De installatiebranche ziet een enorme toename van het aantal klantvragen over het verlagen van hun energierekening. Fabrikanten hebben hier oplossingen voor ontwikkeld. Hiervan hebben we er een aantal gebundeld in een digimagazine.
U kunt het digimagazine hier lezen.

GesponsordDe vraag naar duurzame verwarmingsoplossingen groeit sterk, en warmtepompen spelen hierin een cruciale rol. Een lucht/water monoblock warmtepomp en een lucht/water split warmtepomp werken beide met buitenlucht om warmte te genereren voor verwarming en warm tapwater. Toch zijn er belangrijke verschillen tussen deze systemen, met elk hun eigen voordelen.
GesponsordDe monobloc buitenunit van de Alfea Extensa M onderscheidt zich met een stijlvol uiterlijk en een stille, veilige werking. En met een capaciteit van 5-11kW en een watertemperatuur tot 60 graden, past deze warmtepomp zowel in nieuwbouw oplossingen als bestaande bouw. Door de all-in-one technologie (buffervat, ontkoppelingspomp, aftapkraan, geïntegreerde elektrische back-up en vuilafscheider) is de monobloc compleet en eenvoudig te installeren.

Bij de productiefaciliteit van Daikin in het Belgische Oostende worden alle 600 tijdelijke contracten niet verlengd. Vaste werknemers krijgen tot het eind van dit jaar twaalf dagen niet-doorbetaalde arbeidstijdverkorting. Reden voor dit besluit is een onvoorziene daling in de vraag naar warmtepompen.
GesponsordATAG GreenDealer: zo heet het nieuwe dealermodel van ATAG Verwarming, bedoeld voor installateurs die graag voorop willen lopen in de energietransitie. GreenDealers krijgen ondersteuning bij het installeren, inbedrijfstellen en onderhouden van hybride en all-electric warmtepompen. Inclusief beheer op afstand. "Samen met installateurs willen we Nederland in rap tempo vergroenen," zegt Marketing Manager Jan Henk van der Wijk van ATAG Verwarming.
GesponsordJe levert een mooie warmtepomp op. De installatie draait stil, de COP is netjes, de klant is tevreden bij de oplevering. Er is geïnvesteerd in een goed systeem, er is samen nagedacht over comfort en instellingen. Een paar maanden later krijg je een mail of een telefoontje: de energierekening valt tegen. De klant vraagt zich af waarom hij zoveel moeite heeft gedaan als de besparing zo laag lijkt. Jij weet dat de installatie goed is. Maar ergens tussen techniek en energierekening gaat het mis. Heel vaak is dat bij het energiecontract.

Normeren, maar ook subsidiëren, consistent beleid voeren, het stimuleren van wijkinitiatieven en zorgen dat iedereen kan meedoen. Dat zijn de belangrijkste adviezen van de SER aan de regering en het parlement met betrekking tot de verduurzaming van huishoudens en kleine ondernemers.

Nederlandse huiseigenaren willen graag verduurzamen en wordt hierin vooral gedreven door kostenbesparing, zo blijkt uit onderzoek van ING. Echter, onzekerheid over de overheidsaanpak heeft hierbij een remmende werking. Ook hoge kosten en lange terugverdientijd blijken barrières. Een ruime meerderheid vindt dat de overheid te weinig doet om verduurzaming van woningen te stimuleren en bijna de helft stelt hierdoor investeringen uit.

Quatt introduceerde met de Chill een innovatieve optie bij zijn warmtepomp om actief te kunnen koelen met lucht. Het systeem, dat door Quatt zelf is ontwikkeld, werkt als een airco met een eigen mini-koelcircuit. De bron is cv-water dat in de warmtepomp buiten wordt gekoeld. De Chill is inmiddels leverbaar.

Met de aangekondigde normering oftewel verplichting van hybride warmtepompen in 2029, zal de vraag hiernaar een forse boost krijgen. Al eerder werd een normering aangekondigd, maar het vorige kabinet zette daar weer een streep door. Investeringen van fabrikanten en installateurs bleken voor niets te zijn. Ook Remeha werd hierdoor benadeeld. In een interview gaat Rick Bruins van dit bedrijf in op de nieuwe ontwikkelingen.

Bij het verduurzamen van utiliteitsgebouwen met een warmtepomp is de netaansluiting steeds vaker de beperkende factor. Toch zijn er mogelijkheden om projecten te realiseren, stelt Gaston Plante van Remeha. Hij geeft vier oplossingen.

Op de VSK+E presenteerden meerdere fabrikanten grotere warmtepompen voor watergedragen afgiftesystemen in de utiliteit. Daarmee spelen fabrikanten in op de groeiende herwaardering van deze dit soort klimaatsystemen. De oorzaak is de afbouw van F-gassen, waardoor uiteindelijk de populaire VRF-systemen op R32 en R410A niet meer als nieuw product op de markt gebracht mogen worden.

Waar geen warmtenet komt, worden slimme hybride warmtepompen in woningen vanaf 2029 verplicht. Dit staat in het coalitieakkoord 'Aan de slag' dat D66, de VVD en het CDA op 30 januari 2026 presenteerden. Ze willen volop inzetten op warmtenetten en geven het aanpakken van netcongestie de hoogste prioriteit. Ook willen ze werk maken van het verduurzamen van woningen.
